DevVeri.com

Boğulacaksan büyük veride boğul!

Hadoop Nereden Başlamalıyım?

devveriDevveri.com takipçileri arasında Hadoop teknolojileri ile ilgilenen, kendini bu konuda geliştirmek isteyenlerden birçok email alıyorum. En çok sorulan soru “Nereden başlamalıyım?” oluyor. Bu konularda kendinizi geliştirmek istiyorsanız önünüzde çok fazla seçenek var.

1. Eğitim

Bir konuyu hızlıca öğrenmek, hemen uygulamaya dökmek isterseniz en iyi yolu bu konuda tecrübeli kişilerden eğitim almak. Cloudera ve Hortonworks firmalarının eğitimleri bu konudaki en iyi seçenek. Aslında bu eğitimler genelde yurtdışında oluyor fakat Dilişim firması Cloudera’nın Türkiye partneri olarak bu eğitimleri Ankara ve İstanbul’da Türkçe olarak veriyor, zaman zaman buradan duyuruyoruz. Benzer eğitimler oldukça da duyurmaya devam edeceğiz.

Bunun dışında çevirim içi eğitimler var, örneğin Udemy üzerindeki gibi.

2. Sanal Makineler

Hadoop kurulumu ile uğraşmadan, hazır kurulu sanal makineleri indirip kurcalayabilirsiniz. Unutmayın, gerçekten uygulama yapmadan bir konuyu öğrenmeniz mümkün değil. Bu sanal makinelerden birisi ile örnekleri rahatça çalıştırabilirsiniz.

Cloudera Quick Start VM
Hortonworks Sandbox

3. Çevirim İçi Örnekler

Türkçe içerik açısından en zengin site tabi ki Devveri.com. Sitedeki yazıların hepsini incelemenizi tavsiye ederim. Daha fazlasını arıyorsanız başta Cloudera ve Hortonworks olmak üzere birçok sitede örnekler var. Bunlardan bazılarını aşağıda bulabilirsiniz:

Hortonworks Tutorials
Cloudera Tutorials
GetHue.com Tutorials
MapR Tutorials

4. Kitap

hadoop-the-definitive-guide

Hadoop konusunda başucu eseri olma özelliğini 4. baskısında da taşıyan Hadoop: The Definitive Guide kitabını almanızı ve baştan sona okumanızı mutlaka tavsiye ederim.

Bunun dışındaki kitapları size daha önce tanıtmıştık.

5. Sosyal Medya ve Blog’lar

Bunu yazmaya bile gerek yok aslında ancak bu konularda bilgili insanları sosyal medya üzerinden takip etmek, paylaştıkları yazılarını okumak da konuları yakından takip etmek açısından çok önemli.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.